درباره شهرک پتروشیمی مکران


شرکت توسعه نگین مکران در راستای نشست هیات محترم دولت در مرکز استان سیستان و بلوچستان و انتخاب منطقه چابهار به عنوان قطب آتی توسعه صنعت پتروشیمی به ثبت رسید. شهرک پتروشمی مکران در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار واقع شده است که شامل طرح‌های اوره آمونیاک، متانول، متانول آمونیاک، انواع پلی اتیلن، آروماتیک، MEG، MTP و کریستال ملامین می‌باشد.
ظرفیت تولیدی این مجتمع در حدود 23 میلیون تن در سال پیش‌بینی شده که از این میزان تولید، 20 میلیون تن صادراتی و مابقی محصولاتی است که بعنوان خوراک برای مجتمع‌های پتروشیمی و صنایع پایین دستی در نظر گرفته شده است و یا وارد بازارهای کشور خواهد شد.
همچنین قرار است حدود 30 واحد پایین دستی نیز در شهرک پتروشیمی مکران احداث شود. شرکت توسعه نگین مکران متولی  ایجاد زیرساخت‌ها (دریافت زمین و ایجاد امور زیربنایی جهت ساخت شهرک پتروشیمی مکران)، تامین سرویس‌های جانبی متمرکز (یوتیلیتی)، توسعه و احداث انبارها، پایانه‌ها و مخازن صادراتی و نیز احداث خطوط انتقال گاز متان (از خط لوله هفتم سراسری) و اتان جهت تامین خوراک طرح‌های پتروشیمی و نیز مدیریت شهری شهرک مکران است. در واقع این شرکت بعنوان متولی توسعه و ایجاد قطب سوم صنعت پتروشیمی کشور در منطقه آزاد چابهار محسوب می‌گردد.
خوراک طرح های مستقر در این شهرک عمدتا گازهای اتان و متان است. به‌طوري که روزانه 57 میلیون مترمکعب گاز طبیعی و سالانه 2/6 میلیون تن اتان نیاز دارد.  گاز طبیعی موردنیاز این شهرک از طریق خط لوله هفتم سراسری گاز که هم‌اکنون تا ایرانشهر کامل شده تغذیه خواهد شد. برای تامین گاز اتان موردنیاز، گزینه انتقال به وسیله خط لوله از مسیر عسلویه به چابهار به طول 1050 کیلومتر در نظر گرفته شده است.اهم فعالیت‌های انجام پذیرفته شرکت توسعه نگین مکران
انجام مطالعات مفهومی و امکان‌سنجی فنی و اقتصادی
انجام مطالعات زیست‌محیطی جهت اخذ مجوز EIA
تسطیح و زیرسازی اراضی شهرک پتروشیمی (بیش از 1200 هکتار) و تفکیک فضای لازم جهت اجرای طرح‌ها
تامین آب و برق، ایجاد جاده‌های دسترسی و احداث شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی
اقدام به ایجاد فضای سبز در سایت اجرای طرح‌های پتروشیمی
به کارگیری استعدادهای محلی (غالبا با استفاده از توان پیمانکاران و نیروهای بومی)
ثبت 18 شرکت جهت اجرای طرح‌های مصوب
اعلام فراخوان جهت واگذاری شرکت‌های واگذاری طرح به سرمایه‌گذاران محترم (متقاضی واجد شرایط)
بررسی درخواست‌های واصله از شرکت‌های سرمایه‌گذار متقاضی و انتخاب واجدین شرایط
پیگیری انجام پروسه واگذاری شرکت‌ها به واجدین شرایط منتخب
انجام طراحی مهندسی پایه سرویس‌های جانبی متمرکز
انجام طراحی پایه و تفضیلی خط انتقال گاز اتان از عسلویه به چابهار با استفاده از مشاوران ذیصلاح