مجتمع پتروشیمی بدر شرق- منطقه آزاد چابهار (سهامی خاص)

احداث واحد تولید محصولات الفینی شامل اتیلن و پروپیلن و احداث واحد‌های پائین‌دستی در زمینی به مساحت ۱۰۳ هکتار با سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری تجاری شستان طی دو فاز که در فاز اول واحد تولید متانول از گاز طبیعی احداث و در فاز بعدی متانول به محصولات الفینی و در نهایت به محصولات پائین‌دستی تبدیل خواهد شد.

یک واحد تولید متانول به ظرفیت اسمی ۱،۶۵۰،۰۰۰ تن در سال با هدف تامین خوراک مورد نیاز برای توسعه صنایع پائین‌دستی و به منظور ایجاد زنجیره ارزش از طریق بکارگیری پیمانکاران، مشاوران و سازندگان ذیصلاح در قالب قرارداد‌های E+P+C+F و تحت لایسنس شرکت هالدور تاپسو دانمارک بعنوان یکی از واحدهای مرحله اول از طرح توسعه شهرک پتروشیمی مکران در حال احداث بوده و میزان پیشرفت و زمان‌بندی تکمیل پروژه در بخش‌های مهندسی، خرید و اجرا به شرح جدول ذیل می‌باشد:

واحد تولید متانول مجتمع پتروشیمی بدر شرق ۶۴.۴۴%
اخذ لایسنس و انجام طراحی تفصیلی پروژه ۸۷.۳۱%
تامین کالا و تجهیزات مورد نیاز ۷۰.۲۹%
ساختمان و نصب و پیش‌راه‌اندازی ۳۲.۹۳%

عنوان پروژه

زمان پیش‌بینی شده جهت تکمیل

پیشرفت فیزیکی (%)

واحد تولید متانول مجتمع پتروشیمی بدر شرق

۱۴۰۳/۰۳/۳۱

۶۴.۴۴ %

اخذ لایسنس و انجام طراحی تفصیلی پروژه

۱۴۰۳/۰۱/۱۰

۸۷.۳۱ %

تامین کالا و تجهیزات مورد نیاز

۱۴۰۳/۰۶/۲۵

۷۰.۲۹ %

ساختمان و نصب و پیش‌راه‌اندازی

۱۴۰۳/۱۲/۲۹

۵۵.۹۱ %

راه‌اندازی و بهره‌برداری تجاری

۱۴۰۴/۰۳/۳۱

۰.۰۰ %

خوراک مورد نیاز این واحد شامل گاز طبیعی (متان) به میزان بیش از ۴ میلیون متر مکعب در روز بوده که از طریق انشعاب اختصاصی از خط لوله هفتم سراسری (خط لوله صلح) تامین خواهد شد.
سرمایه‌گذاری مورد نیاز جهت احداث واحد متانول ۳۵۰ میلیون یورو بعلاوه ۴۹،۰۰۰ میلیارد ریال برآورد گردیده که تا کنون ۱۳۱ میلیون یورو بعلاوه ۱۴،۰۰۰ میلیارد ریال هزینه گردیده است.

طرح احداث واحد GTX مجتمع پتروشیمی بدر شرق بعنوان یکی از واحدهایی که در مرحله دوم از طرح توسعه شهرک پتروشیمی مکران به بهره‌برداری خواهند رسید به تصویب رسیده و کلیات طرح در حال حاضر در دست مطالعه می‌باشد. در این طرح متانول تولید شده در واحد متانول ابتدا به محصولات الفینی شامل اتیلن و پروپیلن و سپس به محصولات پائین دستی شامل اتیلن اکساید، اتیلن گلایکول، پلی‌پروپیلن، اکرلیک اسید، اتانول آمین، پروپیلن اکساید، پروپیلن گلایکول و … تبدیل می‌گردد.

[html_block id="258"]