مجتمع پتروشیمی تفتان آریا- منطقه آزاد چابهار (سهامی خاص)

احداث واحد تولید محصولات الفینی شامل اتیلن و پروپیلن و احداث واحد‌های پائین‌دستی در زمینی به مساحت ۷۰ هکتار با سرمایه‌گذاری شرکت هلدینگ خلیج فارس طی دو فاز که در فاز اول واحد تولید متانول از گاز طبیعی احداث و در فاز بعدی متانول به محصولات الفینی و در نهایت به محصولات پائین‌دستی تبدیل خواهد شد.

یک واحد تولید متانول به ظرفیت اسمی ۱،۶۵۰،۰۰۰ تن در سال با هدف تامین خوراک مورد نیاز برای توسعه صنایع پائین‌دستی و به منظور ایجاد زنجیره ارزش از طریق بکارگیری پیمانکاران، مشاوران و سازندگان ذیصلاح در قالب قرارداد‌های E+P+C+F که بعنوان یکی از واحدهای مرحله دوم از طرح توسعه شهرک پتروشیمی مکران به تصویب رسیده است
خوراک مورد نیاز این واحد شامل گاز طبیعی (متان) به میزان بیش از ۴ میلیون متر مکعب در روز بوده که از طریق انشعاب اختصاصی از خط لوله هفتم سراسری (خط لوله صلح) تامین خواهد شد.

طرح GTX

طرح احداث واحد GTX مجتمع پتروشیمی تفتان آریا بعنوان یکی از واحدهایی که در مرحله سوم از طرح توسعه شهرک پتروشیمی مکران به بهره‌برداری خواهند رسید به تصویب رسیده است. در این طرح متانول تولید شده در واحد متانول ابتدا به محصولات الفینی شامل اتیلن و پروپیلن و سپس به محصولات پائین دستی شامل اتیلن اکساید، اتیلن گلایکول، پلی‌پروپیلن، اکرلیک اسید، اتانول آمین، پروپیلن اکساید، پروپیلن گلایکول و … تبدیل می‌گردد.
[html_block id="258"]