استاندار: نام مدیران پتروشیمی مکران در تاریخ سیستان و بلوچستان ماندگار است

استاندار: نام مدیران پتروشیمی مکران در تاریخ سیستان و بلوچستان ماندگار است

www.mokran.ir/?p=3932

استاندار سیستان و وبلوچستان با حضور در محل دفتر شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران در تهران، از آخرین وضعیت پروژه شهرک پتروشیمی مکران در چابهار، خط لوله انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار، پروژه‌های نیروگاه برق شهرک پتروشیمی مکران و آب شیرین‌کن این شهرک اطلاع یافت و در ملاقات با مدیران ارشد پتروشیمی مکران پای صحبت‌های آنها نشست و گفت همواره سعی کرده‌ایم موانع را از سر راه این مجموعه عظیم برداریم.

علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان با حضور در ستاد شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران در تهران گفت پتروشیمی مکران پرچمدار و مشعل دار صنعتی شدن سیستان و بلوچستان است؛ در گذشته‌ای نه چندان دور در باور مردم نمی گنجید روزی چنین صنعت عظیمی به استانشان بیاید.

وی ضمن بیان این موضوع که متاسفانه این احساس در مردم استان بود که همواره در حاشیه تصمیمات و جهش‌های اقتصادی کشور هستند افزود ما دو نوع حاشیه نشینی را داریم؛ یکی حاشیه نشینی در اثر مهاجرت و فقر و دیگری حاشیه‌نشینی ناشی از بی عدالتی.

وی تصریح کرد که البته هر دو حاشیه‌نشینی ناشی از بی عدالتی است، بی عدالتی در نظام برنامه‌ای و توسعه‌ای. وقتی بخشی از جامعه خودشان را شهروند درجه دو حساب کند یعنی در برنامه‌ریزی موفق نبوده‌ایم.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان با تمجید از مدیران ارشد پتروشیمی چابهار گفت به عنوان مدیران پتروشیمی مکران، نام شما در تاریخ صنعت سیستان و بلوچستان ماندگار است. هرچند بزرگان و افراد بسیاری در این استان تلاش کرند که جا دارد از همه آنها تقدیر شود، ولی شما مدیران ارشد پتروشیمی (بزرگترین پروژه استان) هستید و این پروژه سبب توجه و تغییر نگاه‌ها به سیستان و بلوچستان شده است، از همین رو برای همیشه در تاریخ این استان ماندگار هستید.

اوسط هاشمی به ظرفیت مگا تنی پتروشیمی مکران نیز به عنوان یک ویژگی بزرگ اشاره نمود و افزود تولید ۲۴ میلیون تن محصول پتروشیمی موضوع بسیار مهمی است. امروزه اگر یک استان بتواند ۲ واحد پتروشیمی داشته باشد به خود می‌بالد، حال این حجم عظیم واحدهای پتروشیمی در استان سیستان و بلوچستان بی شک سبب خیرات و جلب نگاه‌ها خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد برخی نگاه‌های منفی در خصوص پتروشیمی در استان وجود داشت که علت آن بی‌اعتمادی و انزوای این استان در تصمیمات کلان طی زمانهای طولانی بوده است و بخشی از جامعه، منظور از توسعه صنایع در منطقه را اهداف دیگری قلمداد می‌کردند که خطرزا بود، برای غلبه بر این نگاه‌ها فعالیت‌های اجتماعی زیادی صورت گرفت تا نظر بزرگان با پتروشیمی همراه شود و امروز این سرمایه اجتماعی پشتوانه خوبی برای شماست. وی افزود استانداری تا کنون هرجا مانعی بر سر مسیر پتروشیمی بوده ورود و مشکل را حل کرده است.

وی به لزوم تسریع در راه‌اندازی واحدهای فاز نخست شهرک پتروشیمی مکران در چابهار تاکید کرد و افزود همه تلاش‌خود را بکنید تا زودتر حتی یکی از واحدهای این مجتمع به تولید برسد. وی گفت کاملا به برکات پتروشیمی در منطقه واقف هستم و بی شک با راه‌اندازی حتی یک واحد در این شهرک پتروشیمی، دیوار ترس برخی سرمایه‌گذاران از بین می‌رود و ثابت می‌کند که امنیت و ثبات منطقه، سیستان و بلوچستان را پذیرای پروژه‌های بزرگ و ملی نموده است.

عالی‌ترین مقام دولت در پهناورترین استان کشور به مدیران سومین قطب پتروشیمی کشور گفت شما نیز سعی کنید بیش از پیش به مردم نقش دهید و بگذارید حس کنند که صدا و سفیر پتروشیمی هستند و آینده روشن آنها در گرو صنایع بزرگ است؛ این موضوع یعنی حرکت با قامت بلند به سمت آینده‌ای روشن.

اوسط هاشمی به برجام و فرصت‌های پسابرجام برای جذب سرمایه خارجی نیز اشاره کرد و گفت امروزه صرف نظر از برخی کارشکنی ها بستر برای کارهای بزرگ به واسطه برجام آماده است.

وی افزود سیستان و بلوچستان دومین استان جاذب سرمایه خارجی است و تا امروز یک میلیارد و هشتصد و چهل میلیون دلار سرمایه خارجی به استان آمده است.

اوسط هاشمی به اوضاع نابسامان برق در اوایل حضورش در استان اشاره کرد و گفت در بدو حضور من در استان ۱۱۵۰ مگا وات برق داشتیم و آنهم به صورت عاریه از بیرجند و بم و بخشی هم از نیروگاه‌های ایرانشهر و چابهار تامین می‌شد، در حالیکه امروزه برای بالغ بر ۱۴۰۰ مگاوات برق به توافق رسیده ایم و ساخت سه نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی در استان آغاز شده که نمونه اش در کشور وجود ندارد.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان همه این‌ها را نشانه‌های افق روشن استان و اعتماد سرمایه‌گذاران دانست و به مدیران پتروشیمی مکران گفت پسابرجام فرصت مناسبی برای جذب سرمایه‌ خارجی فراهم کرده و امیدها را در استان چند برابر نموده است و مطمئن باشید روشن شدن چراغ صنعت در شهرک پتروشیمی مکران امید را در دلها چندین برابر خواهد نمود.

استاندار به برکات انجام کارهای ماندگار در توسعه اشاره نمود و بیان داشت زمانی مشکل گاز و تامین خوراک برای سرمایه‌گذاران شما دغدغه بود، ولی امروز مفتخرید که خودتان مجری و کارفرمای خط لوله انتقال گاز از ایرانشهر به جنوب استان هستید و این یعنی باور و اطمینان. سرمایه‌گذاران شاید زمانی دغدغه داشتند که با تغییر مدیریت پتروشیمی مکران موضوع خوراک بلا تکلیف بماند، ولی امروز خیال شما و آنها از بابت تامین به موقع خوراک راحت است و با این اطمینان می توانید بهتر از سالهای قبل با سرمایه‌گذاران وارد مذاکره شوید.

اوسط هاشمی پس از استماع گزارش آخرین وضعیت احداث خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به چابهار که توسط مدیر عامل شرکت خط لوله انتقال گاز مکران بیان شد گفت اوایل مرداد ماه از ایرانشهر تا کیلومتر ۲۵ این خط را بازدید کردم که احداث آن امیدهای بسیاری را در دلها ایجاد نموده است.

وی به تجربه احداث خط لوله از ایرانشهر به زاهدان اشاره نمود و گفت ۷۰ درصد احداث این خط در سال ۱۳۹۵ انجام گردید که در پایان سال گذشته به دست رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص ماندن یا رفتنش از استانداری در دولت دوازدهم گفت بحث ماندن یا رفتن نیست، بلکه بحث مفید ماندن، حتی در کوتاه مدت است.

علی اوسط هاشمی در خصوص نامه‌هایی که اخیرا جمعی از نخبگان دانشگاهی، فعالان سیاسی و مردم به رئیس‌جمهور برای ابقای وی در استان سیستان و بلوچستان نوشته‌اند ضمن تشکر از این ابراز لطف مردم استان گفت ما با مردم زندگی کرده ایم و رمز این ابراز محبت های مردم در نقش دادن به آنها در اداره استان است.

وی گفت توسعه دو موضوع مهم دارد؛ رضایت و سعادت. به حمد الهی رضایت تا حدودی تامین است و البته مخالفینی دارم که بخشی از آن ناشی از مبارزه بنده با زیاده خواهی و رانت است و بخشی از آن از لحاظ علمی و توانایی است. یک بخش زیادی از مردم موافقند که تفاوت در رفتار وآثار آن در روان را دیده‌اند. روان انسانی را هدف گرفتن و با رویکرد انسانی با مردم تعامل ایجاد کردن سعادت ایجاد می کند که تا حدودی توانسته ایم به آن دست یابیم.

اوسط هاشمی در پایان در خصوص افق صنعت و دلیل توجه ویژه اش به صنایع بزرگ و مادر مثل پتروشیمی در استان گفت آنچه که مهم است بزرگترین استان کشور سیستان و بلوچستان است، با دارا بودن ۱۶۰۰ کیلومتر بیشترین طول خط مرزی کشور یعنی ۲۰% کل مرزهای ایران را داریم، دسترسی به اقیانوس داریم، معتقدم امروزه توجه ویژه به منطقه نشده، بلکه سابقا در نگاهمان ضعف داشته ایم.

وی ادامه داد در گذشته با محدودیت نگاه روبرو بودیم و نگاهمان به وسعت منطقه نبود، در مردم باوری و منطقه باوری ضعف داشتیم و گویا نفت ما را از فعالیت های مشارکت زا و نقش دهنده به مردم عقب نگه داشته بود. ولی در نگاه امروز به مردم نقش داده ایم، با نقش دادن به مردم در اداره استان بستر برای حضور سرمایه گذاران و کارآفرینان فراهم شده است. امروزه در استان سرمایه گذاران خارجی از سرمایه گذاران داخلی پیشی گرفته اند، در حالی که سابقا سفر به سیستان و بلوچستان را پر ریسک قلمداد می کردند . امروز خودشان، سرمایه شان و تکنولوژی شان می آید که برآیند آن ارتقای باور است و نتیجه آن مشارکت ۷۵درصدی مردم در انتخابات است و وقتی ۷۳.۶ درصد یعنی بالاترین رای ملی را به دولت می دهند این یعنی مردم روی نقش هایی که به آنها محول شده باور دارند و ارزش گذاری کرده اند.

در این دیدار محمدرضا موثقی‌نیا مدیرعامل شرکت پتروشیمی مکران از روند پیشرفت طرح و وضعیت حضور سرمایه‌گذاران در طرح توضیحاتی ارائه نمود. همچنین سعید مهتدی مدیرعامل شرکت آب نیروی مکران (متولی ساخت مجتمع یوتیلیتی شهرک پتروشیمی مکران) و نیکزاد قاسم پور مدیرعامل شرکت خط لوله انتقال گاز مکران (متولی احداث خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به چابهار) در خصوص پروژه‌های مذکور توضیحاتی ارائه نمودند.

تصاویر مرتبط با خبر

بنر مناسبتی

آخرین اخبار شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

[html_block id="258"]