اشتغال مستقیم 8 هزار نفر با راه‌اندازی فاز نخست پتروشیمی چابهار

اشتغال مستقیم 8 هزار نفر با راه‌اندازی فاز نخست پتروشیمی چابهار

www.mokran.ir/?p=3550

مدیرعامل شهرک پتروشیمی توسعه نگین مکران در چابهار گفت: براساس پیش بینی ها ارزش تولیدات پتروشیمی چابهار سالانه سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده است.

محمدرضا موثقی نیا افزود: مرحله نخست این مجتمع شامل هفت مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تن است که اولین واحد آن تا پایان سال ۹۸ به تولید می رسد.

موثقی نیا گفت: توسعه صنایع پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار در سال ۱۳۹۱ در هیات دولت مورد تصویب قرار گرفت و از طرفی مقام معظم رهبری نیز بر تسریع در توسعه و آبادانی سواحل مکران تاکید کردند.

وی افزود: این دو سند بالادستی موجب شد تا شرکت شستان در سال ۱۳۹۱ طی تفاهمی با وزارت نفت، مسئولیت توسعه صنایع پتروشیمی در منطقه مکران را به عهده بگیرد.

مدیرعامل شهرک پتروشیمی توسعه نگین مکران در چابهار گفت: هم اینک زیرساخت‌های شهرک پتروشمی شامل تاسیسات شهری، آب، برق، مخابرات و سیستم جمع آوری آب های سطحی در حال انجام است.

موثقی نیا افزود: شهرک پتروشمی مکران به مساحت هزار و ۲۰۰ هکتار در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار واقع شده است که شامل طرح‌ های اوره آمونیاک، متانول، متانول آمونیاک، انواع پلی اتیلن، آروماتیک، MEG، MTP و کریستال ملامین است.

وی ادامه داد: با تکمیل خط لوله گاز ایرانشهر به چابهار و راه اندازی مجتمع پتروشیمی مکران، چابهار به سومین قطب پتروشیمی ایران بعد از ماهشهر و عسلویه تبدیل می شود.

مدیرعامل شهرک پتروشیمی توسعه نگین مکران در چابهار گفت: بخش خصوصی برای نخستین بار در کشور مسئولیت احداث خط لوله گاز از ایرانشهر به چابهار را برعهده گرفته است و علاوه بر رسیدن گاز به صنایع مختلف چابهار، مردم جنوب سیستان و بلوچستان نیز از نعمت گاز طبیعی برخوردار خواهند شد.

موثقی نیا افزود: خط لوله گاز ایرانشهر- چابهار به طول ۲۹۰ کیلومتر با اعتبار هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از اسفند ۱۳۹۵ آغاز شده و براساس برنامه ریزی ها در بهار ۱۳۹۸ مشعل گاز در چابهار روشن می شود.

وی گفت: علاوه بر گازرسانی به مردم منطقه، خوراک و سوخت مجتمع های شهرک پتروشیمی مکران تامین و بعلاوه سوخت طرح‌ هایی چون فولاد مکران و دو نیروگاه برق که درحال حاضر با گاز مایع، مازوت و گازوئیل کار می کنند، تامین می شود.

مدیرعامل شهرک پتروشیمی توسعه نگین مکران در چابهار ظرفیت این خط لوله را ۱۱۰ میلیون متر مکعب گاز در روز بیان کرد و افزود: ازاین میزان ۵۷ میلیون مترمکعب به مصرف مجتمع ‌های مستقر در شهرک پتروشیمی مکران خواهد رسید و ۱۰ میلیون متر مکعب دراختیار ۲ نیروگاه برق چابهار و کنارک و سایر طرح‌های صنعتی و معدنی قرار خواهد گرفت و روزانه ۱۳ میلیون متر مکعب نیز برای مصارف خانگی اختصاص خواهد یافت.

تصاویر مرتبط با خبر

بنر مناسبتی

آخرین اخبار شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

[html_block id="258"]