بزرگترین عرضه اولیه بازار سرمایه کشور در دستان شستان؛ سرمایه‌گذار اصلی پتروشیمی مکران

بزرگترین عرضه اولیه بازار سرمایه کشور در دستان شستان؛ سرمایه‌گذار اصلی پتروشیمی مکران

www.mokran.ir/?p=3725

سال ۱۴۰۱ سهام یکی از شرکت های تابعه شستان عرضه شده است و اکنون سهام آن در فرابورس در حال معامله است. همچنین سهام دو شرکت دیگر نیز در برنامه ی عرضه برای سال جاری قرار گرفته اند.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری تجاری شستان گفت: با توجه به تخمین ها از ارزش گذاری شستان بزرگترین عرضه اولیه بازار سرمایه کشور توسط شستان رقم خواهد خورد.
داود عباسی، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری تجاری شستان با بیان اینکه شستان به عنوان یکی از بزرگان هلدینگ های چندرشته ای کشور سال ها است که خارج از بورس در حال فعالیت است، تشریح کرد: این در حالی است که اغلب هلدینگ های مشابه در بازار سرمایه فعال هستند و استفاده حداکثری از ابزارهای این بازار دارند.
وی افزود: سال ۱۴۰۱ سهام یکی از شرکت های تابعه شستان عرضه شده است و اکنون سهام آن در فرابورس در حال معامله است. همچنین سهام دو شرکت دیگر نیز در برنامه ی عرضه برای سال جاری قرار گرفته اند.
عباسی در ادامه به تغییر و تحول مدیریتی در شستان با هدف عرضه شستان در بازار سرمایه، اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین برنامه های شرکت عرضه شستان در بازار سرمایه است که علاوه بر تامین منابع مالی عظیم برای پیشبرد پروژه ها به متنوع سازی سبد سرمایه گذاری شرکت شستان نیز کمک خواهد کرد. از طرفی می تواند منجر به شفافیت مالی و اعتبار در بازار به عنوان هلدینگ چندرشته ای مالی و دسترسی به انواع روش های مالی مبتنی بر بازار سرمایه از جمله امکان تاسیس صندوق ها، تامین سرمایه و چاپ اوراق به عنوان یک نهاد مالی را ایجاد نماید.
مدیر عامل شستان ادامه داد: از همین رو ابتدای سال ۱۴۰۲ موضوع پیگیری شد و کاری که در چند سال انجام می شد در ۸ ماه به ثمر رسید. در خردادماه سال گذشته تبدیل به سهامی عام و در مردادماه تبدیل به نهاد مالی پذیرفته نزد سازمان بورس و اوراق بهادار شده ایم و در بهمن ماه سال گذشته و همزمان با دهه مبارک فجر به عنوان ششصد و دوازدهمین ناشر پذیرفته شده در بازار بورس در بخش شرکت های چند رشته ای صنعتی و با نماد “وشستان”  درج گردیدیم.
عباسی با بیان اینکه اکنون در مرحله ارزش‌گذاری و بعد در صف عرضه قرار خواهیم گرفت، تصریح کرد: در صورتی که  شرایط بازار مساعد باشد به زودی شستان عرضه می شود. نکته این است که با توجه به تخمین ها از ارزش گذاری شستان احتمالاً بزرگترین عرضه اولیه بازار سرمایه کشور رقم خواهد خورد.
 مدیر عامل شستان با اشاره به اینکه شرکت سرمایه گذاری تجاری شستان ۱۵ سال پیش فعالیت خود را به عنوان یک مجموعه تخصصی در حوزه سرمایه‌گذاری و با هدف صیانت از سرمایه‌های سهامداران و ارزش آفرینی حداکثری آغاز کرد، گفت: هلدینگ شستان با فعالیت در عرصه‌های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی ، صنایع معدنی ساختمانی و صنعت ساختمان سازی، نیرو، انرژی، مالی، تجاری و بازرگانی به عنوان یکی از شرکت‌های چند رشته‌ای بزرگ اقتصادی کشور مطرح شده و با توجه به چشم انداز و ماموریتی که برای خود تعریف کرده در پی تبدیل به یکی از ۵ شرکت بزرگ اقتصادی کشور مبتنی بر بازار سرمایه در آینده نه چندان دور است.
مدیر عامل شرکت شستان با تاکید بر اینکه باتوجه به آنکه اقتصاد ایران مبتنی برای ذخایر طبیعی به ویژه ذخایر عظیم نفت و گاز است، گفت: پتروشیمی بخش مهمی از صنعت کشور را تشکیل می دهد و طبیعی است که یک شرکت سرمایه گذاری در مقیاس شستان به دنبال صنایع ارزآور با توان ایجاد درآمد پایدار و هنگفت باشد، در نتیجه به صورت جدی سرمایه گذاری در صنعت ارزآور پتروشیمی را دنبال نموده ایم.
وی ادامه داد: در این حوزه سعی شده به زنجیره ارزش و سبد متنوع محصولات توجه ویژه ای شود تا بتوان یک حداقل سود پایدار را برای خود تضمین نماید، در نتیجه وقتی به سبد سرمایه گذاری شستان در حوزه پتروشیمی بنگریم، انواع محصولات تولیدی از جمله انواع پلیمرها، متانول، ال پی جی و گورگرد را مشاهده خواهیم کرد که درآمد ارزی بیش از یک میلیارد دلار را به همراه داشته است؛ علاوه بر آن با سرمایه گذاری در طرح های زیرساختی و یوتیلیتی مهمی همانند دماوند انرژی عسلویه، توسعه پتروشیمی مکران و نیز پلی پروپیلن سپهر، نیازهای شرکت های خود به آب، برق، بخار و هوا را مرتفع نموده است و از سوی دیگر با توسعه مخازن ذخیره سازی محصولات هم در عسلویه و هم در مکران، ریسک انبارش را مدیریت کرده است و ضمناً با شراکت در طرح های توسعه بندرگاهی و نیز توسعه بازرگانی خارجی خود، سهولت صادرات را نیز تضمین نموده است.
مدیر عامل شرکت شستان معتقد است؛  از منظر سرمایه گذاری متنوع در صنعت پتروشیمی و نیز رویکرد ویژه به زنجیره ارزش پتروشیمی از تامین مواد اولیه تولید تا صادرات، شستان همواره یکی از هلدینگ های متمایز کشور در این زمینه به شمار می رود و موجب شده است تا بتواند همواره یک درآمد هنگفت بیش از یک میلیارد دلاری و یک سود پایدار را برای خود تضمین نماید.
عباسی تصریح کرد: این رویکرد حداکثری به زنجیره ارزش حتی در طرح چند میلیارد دلاری پتروشیمی بوشهر نیز مشاهده می گردد به گونه ای که زنجیره ارزشی کامل و درونزا از شیرین سازی گاز ترش تا تولید انواع محصولات بر مبنای هم گاز متان و هم گاز اتان تا پایین دست طراحی شده و در حال ساخت است و یا در توسعه هاب سوم پتروشیمی کشور نیز با تعریف انواع طرح های زیرساختی و نیز طرح های زنجیره ارزش به ویژه با محوریت متانول، نیز این نگاه خاص اقتصادی به زنجیره ارزش را محور سرمایه گذاری خود نموده است.
مدیر عامل شرکت شستان در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به برنامه های در پیش گرفته شده اخیر به ویژه مولد سازی دارایی ها و متنوع سازی سبد سرمایه گذاری و با بهره برداری پروژه های در حال ساخت شستان، چشم انداز اقتصادی روشنی خواهد داشت که این مهم، می تواند عرضه سهام شستان را تبدیل به یکی از عرضه های موفق بازار سرمایه نماید. ضمناً در کنار توسعه پتروشیمی محور، از سال گذشته به حوزه ساختمانی (با توجه به تملک قریب به ۱۵ هزار میلیارد تومان املاک شرکت) و معدنی نیز توجه ویژه شده است، تصریح کرد: خبرهای اقتصادی خوبی همانند تغییر کاربری بخشی از اراضی و خرید سهام شرکت های صنعتی با بازدهی بالا و مشارکت در پروژه های معدنی در شستان و در آستانه عرضه سهام روی داده است./شستان

تصاویر مرتبط با خبر

بنر مناسبتی

آخرین اخبار شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

[html_block id="258"]