ظرفیت ۲۰ میلیارد یورویی سرمایه گذاری در پتروشیمی مکران / چابهار هاب پتروشیمی کشور می‌شود

ظرفیت ۲۰ میلیارد یورویی سرمایه گذاری در پتروشیمی مکران / چابهار هاب پتروشیمی کشور می‌شود

www.mokran.ir/?p=3425

مرتضی شاهمیرزایی  در حاشیه بازدید از پتروشیمی چابهار   اظهار کرد: امسال ۶۵ سال از آغاز عملیات اجرایی اولین طرح پتروشیمی می‌گذرد تا قبل از انقلاب توسعه پتروشیمی محدود بود گرچه در سال‌های ۱۳۳۷ تا ۱۳۵۷ تلاش‌های زیادی در این حوزه صورت گرفت اما تنها هفت محصول در آن زمان تولید می‌شد اما در کل از لحاظ کاتالیست، طراحی و اجرا و تجهیزات صنعت صددرصد وابسته بودیم، به لحاظ نیروی انسانی نیز اوضاع خوب نبود، در واقع هسته اصلی اداره پتروشیمی به دست خارجی‌ها بود.

وی افزود: بعد از انقلاب صنعت پتروشیمی توسط مهندسان اداره شد، از سال ۵۷ تا پایان ۱۴۰۲ شاهد بودیم که تعداد مجتمع‌ها به عدد ۷۵ رسیده و از ۱.۵ میلیون تن تولید و ۲ میلیون تن ظرفیت به ۹۴ میلیون‌تن رسیده و تا پایان سال از مرزی ۹۵ میلیون تن عبور خواهیم کرد.

مدیر عامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی گفت: امسال ۱۲ طرح در پتروشیمی در دستور کار است که از این تعداد NGL۳۲۰۰ از جمله طرح‌های زیست محیطی بوده که عمده گازهای غرب کارون از این مسیر جمع آوری خواهد شد.

به گفته وی متان به شبکه سراسری و C۲+ به عنوان خوراک پتروشیمی مصرف می‌شود.

شاهمیرزایی بیان کرد: در مَکُران از جمله مناطق ماندگار پتروشیمی در جنوب شرقی ترین منطقه که ویژگی ممتازی دارد، پی ریزی شد و تا پایان برنامه هشتم به ۲۰ میلیارد یورو حجم سرمایه گذاری در این منطقه می رسیم.

بزودی ۲۰ هزار نفر در منطقه مکران اشتغال پایدار و دائم خواهیم داشت

وی ادامه داد: فعالیت‌های جانبی در شهرک‌های پایین دست در مجاورت طرح‌های بالادست یعنی متانول هدایت و تا محصول نهایی پتروشیمی به بازار عرضه می‌شود. همچنین بازچرخانی ۱۰۰ درصدی پساب بدون بازگشت به دریا از جمله مختصات این شهرک است و انتظار می‌رود از جمله هاب هایی باشد که برای سایر مناطق الگو شود.

به گفته این مقام مسوول طرح نیروگاه برق از دیگر دستاوردهای این منطقه است.

وی اظهار کرد: مَکُران نسبت به دیگر مناطق دارنده مجتمع‌های پتروشیمی به بازارهای جهانی نزدیک‌تر است، پاکستان و افغانستان و حتی با اجرای خط ریلی آسیای میانه از جمله بازارهای محصولات پتروشیمیایی این منطقه هستند.

شاهمیرزایی افزود: انتظار می‌رود زیرساخت ریلی به همسایگان شرقی تمام شود و تا در بلندمدت محصولات آزادانه به بازارهای هدف ارسال شود.

وی با بیان اینکه بزودی ۲۰ هزار نفر در منطقه مکران اشتغال پایدار و دائم خواهیم داشت، گفت: پتروشیمی بزرگ‌ترین صنعت سیستان و بلوچستان است و علاوه بر شغل؛ پرهیز از صادرات محصولات خام و نیمه خام را خواهیم داشت.

مدیر عامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی با بیان اینکه الگوی توسعه صنعت پتروشیمی در مَکُران همتراز با منویات مقام معظم رهبری است، خاطرنشان کرد: ایجاد ارزش افزوده از محصولات خام و نیمه خام و تولید محصول نهایی از جمله مختصات تولید در این منطقه است.

مدیر عامل شرکت توسعه پتروشیمی نگین مَکُران گفت: در انتهای دهه ۸۰ و ابتدای دهه ۹۰ مسأله ای مبنی بر ضرورت توسعه سواحل مَکُران مورد برسی قرار گرفت و در بهار سال ۹۰ مصوب شد هاب پتروشیمی ایجاد شود.

علیرضا منیری ابیانه، ادامه داد: بر اساس سیاست‌های شرکت صنایع ملی پتروشیمی و مقرر شد زنجیره خوراک تکمیل شود و طی هماهنگی‌های انجام شده وزارت نفت مقرر شد شرکت شستان سرمایه گذاری و توسعه این پروژه را انجام دهد.

وی افزود: چهار تا پنج سال اول پروژه صرف آماده سازی زیر ساخت‌ها شد و با هماهنگی‌های صورت گرفته با شرکت ملی گاز برای خط خوراک از طریق ایران شهر به شهرک پتروشیمی چابهار منتقل شود و این موضوع در شهریور سال ۹۸ ساماندهی شد و سال گذشته خوراک را به شهرک پتروشیمی رساندیم.

۶ واحد پتروشیمی در فاز نخست شهرک پتروشیمی مَکُران تعریف شده

منیری‌ابیانه با بیان اینکه ۶ واحد بزرگ پتروشیمی شامل پنج واحد GTX و یک واحد اوره و آمونیاک در فاز نخست شهرک پتروشیمی مَکُران تعریف شده است، اظهار کرد: با هماهنگی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ۲۱ طرح در زنجیره کاربردی صنایع پایین‌دستی با استفاده از خوراک تولیدی فاز نخست تعریف شده است.

وی با بیان اینکه برآورد شده که با تکمیل پنج طرح حدود هشت تا ۹ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در مجموعه انجام می‌شود، گفت: پس از راه‌اندازی واحد یوتیلیتی، ۲ واحد متانول هلدینگ باختر به‌ عنوان نخستین واحدهای تکمیل شده این شهرک در دولت سیزدهم و در بهار ۱۴۰۴ عملیاتی می‌شود.

به گفته این مقام مسوول پیش بینی می‌شود ۲۰ میلیارد یورو ظرفیت سرمایه گذاری در این منطقه وجود دارد و بیش از ۲۰ هزار شغل ایجاد می‌کند که ابتدا استفاده از ظرفیت بومی در اولویت است و در این راستا هنرستان پتروشیمی را راه اندازی کرده‌ایم.

تصاویر مرتبط با خبر

بنر مناسبتی

آخرین اخبار شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

[html_block id="258"]