معاون وزیر نفت: قطب جدید پتروشیمی در چابهار ایجاد می‌شود

معاون وزیر نفت: قطب جدید پتروشیمی در چابهار ایجاد می‌شود

www.mokran.ir/?p=3743

محسن خجسته مهر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به آخرین وضعیت صنعت پتروشیمی در کشور گفت: از سال ١٣٨۴ تاکنون ٣٩ میلیون تن ظرفیت جدید در صنعت پتروشیمی ایجاد شده که با تولید روزانه ٢۴۶ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی،ایران در زمره یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده محصولات پتروشیمی قرار گرفته است.

معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری افزود: به جرات می توان گفت صنعت پتروشیمی، ایران را از تک محصولی بودن در صنعت نفت نجات داده و تولید محصولات متنوع این صنعت در مجتمع های پتروشیمی سبب شده تا از خام فروشی فاصله بگیریم که البته با هدف‌گذاری انجام شده فاصله زیادی داریم.

خجسته مهر با بیان این که ایران به علت دارا بودن مزیت بزرگ خوراک یکی از قدرت های بزرگ صنعت پتروشیمی است، گفت: کشورمان موقعیت جغرافیایی ممتازی دارد و ما می توانیم از این مزیت جغرافیایی به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

خجسته مهر گفت: باید به زنجیره ارزش بیش از گذشته توجه کنیم و در صورتی که بتوانیم این زنجیره را تکمیل کنیم، می توانیم به بسیاری از برنامه های پیش بینی شده برای توسعه صنعت پتروشیمی دست یابیم.

خجسته مهر افزود: بحث آمایش سرزمین یکی از دستاوردهای مهم در صنعت پتروشیمی در سال های گذشته بوده است. باید گفت که نتایج بسیار مطلوبی را با خود به همراه آورده و امروز اقتصاد و جغرافیا مسیر توسعه صنعت پتروشیمی را هموار کرده است.

وی با بیان این که یکی از نمونه های بارز در بحث آمایش زمین، استفاده از مناطق جغرافیایی کشور است، گفت: تشکیل قطب پتروشیمی در چابهار که در سه فاز برنامه ریزی شده با ٢٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری می تواند در بحث آمایش سرزمین تاثیرگذار باشد.

خجسته مهر تصریح کرد: به شرکت هایی در چابهار مجوز تاسیس مجتمع پتروشیمی خواهیم داد که بتوانند زنجیره ارزش را تکمیل کنند.

وی ادامه داد: از ۵٧ میلیون تن ظرفیت نصب شده در صنعت پتروشیمی حدود ١٢ میلیون تن ظرفیت خالی داریم که فقط حدود ٣ میلیون تن از آن به علت کمبود خوراک است و باید شرکت ها با برنامه ریزی بتوانند ظرفیت های خالی موجود را تکمیل کنند.

تصاویر مرتبط با خبر

بنر مناسبتی

آخرین اخبار شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

[html_block id="258"]