چابهار بزرگترین بندر اقیانوسی ایران، قطب سوم پتروشیمی

چابهار بزرگترین بندر اقیانوسی ایران، قطب سوم پتروشیمی

www.mokran.ir/?p=3452

صنعت پتروشیمی در ایران و جهان از نظر اقتصادی آینده روشنی دارد و مزیت اصلی پتروشیمی در ایران نسبت به سایر صنایع کشور وجود منابع خدادادی گازی، خوراک فراوان و نیز قیمت مناسب انرژی است که با مطالعه آینده اقتصاد جهانی، صنعت پتروشیمی دارای حاشیه سود بالایی است.

صنعت پتروشیمی در ایران و جهان از نظر اقتصادی آینده روشنی دارد و مزیت اصلی پتروشیمی در ایران نسبت به سایر صنایع کشور وجود منابع خدادادی گازی، خوراک فراوان و نیز قیمت مناسب انرژی است که با مطالعه آینده اقتصاد جهانی، صنعت پتروشیمی دارای حاشیه سود بالایی است.

به گزارش ایرنا صنعت پتروشیمی کشور تجربهای بیش از نیم قرن (۵۰ساله) دارد که متخصصان داخلی و وجود دانش و سخت افزار در حوزه پتروشیمی از مزیت های رقابتی ایران نسبت به بسیاری از کشورها به ویژه همسایگان مرزهای آبی و خاکی است.

امروزه ایران اسلامی در صدد سرمایه ‌گذاری تقریبا ۴۰ میلیارد دلاری برای توسعه صنایع پتروشیمی در پارسیان، جاسک، ماهشهر، سیراف، سرخس و چابهار است.

هرچند این رقم سرمایه گذاری بالاست ولی با توجه به آنچه در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده، سرمایه گذاری مذکور باید رشد بیشتری داشته باشد.

جذابیت ‌های سرمایه ‌گذاری در صنایع پتروشیمی کشور به ویژه در شهرستان چابهار به سبب اتصال به آب های آزاد اقیانوس هند و سهولت دسترسی به بازارهای هدف از مهمترین مزیت های آن است به گونه ‌ای که دسترسی به بازارهایی مانند چین، هند و پاکستان که بیشترین محصولات پتروشیمی ایران را مصرف می کنند، از طریق ایران و به ویژه بندر چابهار در مقایسه با کشورهای همسایه و سایر بنادر داخلی ساده‌ تر، اقتصادی ‌تر و سریع ‌تر است.

سرمایه‌گذاری بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلاری در فاز نخست پتروشیمی مکران

مدیرعامل شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران به خبرنگار ایرنا گفت: با تلاش‌های صورت گرفته و علیرغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، تا سال آینده شاهد تولید ابتدایی در شهرک پتروشیمی مکران خواهیم بود.

علیرضا منیریابیانه تصریح کرد: زیر ساخت های پایه و آماده سازی شهرک پتروشیمی شامل تسطیح، خیابان کشی، کانال‌های جمع آوری آب‌های سطحی، آب و برق دوران ساخت، فضای سبز و فیبر نوری و مخابرات ۱۰۰ درصد با هزینه‌ای بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان تکمیل شده است.

وی بیان کرد: مرحله اول GTX بدر شرق بیش از ۳۰ درصد با هزینه ای حدود ۹۰ میلیون یورو مربوط به شستا و مرحله اول GTX سینا با هزینه ای حدود ۳۵ میلیون یورو حدود ۱۰ درصد پیشرفت دارد.

مدیرعامل شرکت توسعه پتروشیمی مکران افزود: عملیات ساخت شهرک پتروشیمی مکران در پی مصوبه هیات محترم دولت برای انتخاب سومین قطب پتروشیمی کشور (بعد از ماهشهر و عسلویه) و انتخاب منطقه آزاد چابهار از میان مناطق مستعد در اواخر سال ۹۱ آغاز و در طرح اولیه استقرار ۱۸ واحد بالادستی صنعت پتروشیمی پیش‌بینی شده بود.

وی با اشاره به اهمیت بهره‌گیری از مزیت‌های رقابتی و نسبی کشور در راستای هوشمند بودن اَبَر پروژه‌ها گفت: در این راستا از یک مشاور بین‌المللی و طراز اول جهانی کمک گرفته شد و با مطالعات مفصلی که صورت گرفت، مقرر شد بر مبنای تکمیل زنجیره‌ی ارزش گاز متان جمعا ۶ واحد شامل ۵ واحد جی تی ایکس و یک واحد اوره آمونیاک در فاز نخست پروژه منطبق بر استانداردهای جهانی و استفاده از تکنولوژی تولید محصولات الفینی بدون نیاز به گاز اتان، احداث شود.

وی حجم سرمایه‌گذاری در فاز نخست این پروژه را بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلار بیان کرد و افزود: این سرمایه از سوی بخش‌های خصوصی و سرمایه‌گذاران تامین می‌شود.

منیری ابیانه اضافه کرد: پتروشیمی مکران وظیفه تامین زیرساخت‌ها، تامین خوراک، احداث کریدور انتقال محصول به پایانه‌های صادراتی مستقر در پس‌کرانه بندر شهید بهشتی و انجام خدمات غیرصنعتی را به عهده دارد.

وی تصریح کرد:  با تمام توان و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های بومی و دانش فنی کشور و در راستای سخنان وزیر محترم دفاع در بازدید از پروژه، تا سال آینده شاهد تولید محصول در مجتمع پتروشیمی بدرشرق که از نخستین واحدهای شهرک پتروشیمی مکران است به ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی توسعه نگین مکران گفت: توسعه صنایع پتروشیمی در چابهار براساستاکیدات مقام معظم رهبری بر تسریع توسعه و آبادانی سواحل مکران در سال ۱۳۹۱ در هیات دولت تصویب و اجرایی شده است.

وی افزود: وزارت دفاع در سال ۹۱ طی تفاهمی با وزارت نفت مسوولیت توسعه صنایع پتروشیمی در سواحل مکران (چابهار) را به عهده گرفته است.

منیری ابیانه ادامه داد: شهرک پتروشیمی مکران در محدوده منطقه آزاد چابهار در زمینی به گستره حدود یکهزار و ۲۰۰ هکتار برای ایجاد زیرساخت ‌ها، تامین یوتیلیتی و آماده ‌سازی قطعات زمین برای واگذاری به سرمایه ‌گذاران در اختیار این شرکت قرار گرفت.

وی اخذ مجوز زیست محیطی ساخت هفت واحد پتروشیمی با ظرفیت تولید ۸.۵ (هشت و نیم) میلیون تن در سال و موافقت وزیر نفت با اختصاص ۳۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی متان برای خوراک این واحدها را از  اقدامات مثبت انجام شده در شهرک پتروشیمی مکران عنوان کرد.

وی گفت: ۲۰ هکتار زمین در بندر شهید بهشتی چابهار در فاصله حدودا ۲۰ کیلومتری شهرک پتروشیمی مکران برای احداث مخازن و پایانه اختصاصی محصولات تولیدی به صورت اجاره ۲۰ ساله استحصال شده که در حال پیگیری برای افزایش به ۴۰ هکتار است.

مدیرعامل پتروشیمی توسعه نگین مکران ادامه داد: برای ارائه سرویس‌ های آب، بخار، اکسیژن، نیتروژن، برق و سایر خدمات جانبی به این ۱۸ واحد در مرکز شهرک واحد یوتیلیتی متمرکز پیش بینی شده است.

وی گفت: ۲۰۰ هکتار زمین برای ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی در نظر گرفته شده است و برای طراحی، نحوه چیدمان و طرح‌ های صنایع پایین ‌دستی به دنبال جدیدترین تکنولوژی‌ های روز دنیا در این حوزه هستیم.

وی افزود: دانش پلیمرهای مهندسی به عنوان محصول صنایع پایین ‌دستی همواره در حال پیشرفت است و طبعا به دنبال تولید پیشرفته‌ترین این پلیمرها هستیم و ضمن اینکه ایجاد صنایع پایین ‌دستی در فازهای آتی شهرک مد نظر قرار دارد.

مدیرعامل پتروشیمی توسعه نگین مکران با بیان اینکه متخصصان حوزه پتروشیمی دریافته اند که فناوری های مورد استفاده در عسلویه، ماهشهر و سایر مناطق کشور مطابق فناوری‌های روز دنیا نبوده و اکثرا مربوط به ۱۵ تا ۲۰ سال پیش است، خاطرنشان کرد: فرصتی که تا تکمیل واحدهای مرحله نخست این شهرک و زمان آغاز پروژه ‌های مراحل دوم و سوم وجود دارد برای تکمیل مطالعات و انجام مذاکرات با صاحبان فناوری استفاده خواهد شد تا بتوانیم شهرک پتروشیمی مطابق دانش روز دنیا با کمترین مشکلات و بیشترین انطباق با الزامات زیست محیطی ایجاد کنیم.

منیری ابیانه ادامه داد: برای انتقال محصولات تولیدی به بندرشهید بهشتی کریدور انتقال محصولات پیش ‌بینی شده و همچنین از خط ریلی راه ‌آهن در حال ساخت چابهار-زاهدان که از مجاورت شهرک پتروشیمی مکران عبور می‌ کند جهت انتقال محصولات جامد به سایر نقاط کشور استفاده خواهد شد.

وی تصریح کرد: از سرمایه ‌گذاران داخلی و خارجی برای حضور در فرصت‌ های سرمایه ‌گذاری شهرک پتروشیمی مکران آماده جذب سرمایه به صورت EPCF (طراحی، مهندسی، تامین، ساخت و تامین مالی)، B.O.O (ساخت، بهره‌ برداری، مالکیت)، B.O.T (ساخت، بهره برداری، واگذاری) و غیره استقبال می کنیم.

وی گفت: در احداث کریدور انتقال محصولات به محل پایانه ‌های صادراتی بندر در حوزه‌ های مربوط به زیرساخت ‌های شهرک، تانک فارم، تخلیه، بارگیری و همینطور در بخش‌ های مختلف مربوط به ساخت شهرک مسکونی علاقه ‌مند به جذب سرمایه‌ گذار هستیم.

بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

تصاویر مرتبط با خبر

بنر مناسبتی

آخرین اخبار شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

[html_block id="258"]