چشم‌انداز گازرسانی به سیستان و بلوچستان، تأمین خوراک قطب سوم پتروشیمی کشور در چابهار

چشم‌انداز گازرسانی به سیستان و بلوچستان، تأمین خوراک قطب سوم پتروشیمی کشور در چابهار

www.mokran.ir/?p=3528

مدیر عامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس سیاست های کلان کشور و برنامه دولت، چابهار در آینده‌ی نزدیک به قطب سوم پتروشیمی کشور تبدیل می شود و بر این اساس برنامه ریزی تامین گاز مصارف بخش صنعتی این بندر مهم کشور ضروری است و این مهم در برنامه عمرانی ما جایگاه ویژه ای دارد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، طهرانی افزود: از این رو قرار دادن لوله گازی به قطر ۵۶ اینچ برای مصارف صنعتی آینده سیستان و بلوچستان کار علمی و حساب شده بود و در چشم انداز ۱۴۰۴، بخش صنعت این استان ۷۰ درصد از کل مصرف گاز منطقه را تشکیل خواهد داد.
وی بیان کرد: بسیاری از طرح های صنعتی که در چشم انداز تحول اقتصادی برای بندر چابهار پیش بینی و اجرای آن آغاز شده است، نیاز به مصرف بالای گاز دارند.
وی گفت: شرکت ملی گاز این نیاز را در برنامه های خود پیش بینی کرده است و طرحهای اجرا شده به یقین موجب تحول صنعتی و اقتصادی و اشتغال پایدار در منطقه می شود.
وی اظهار داشت: حمایت های دولت و تامین بودجه لازم برای اجرای پروژه گازرسانی به سیستان و بلوچستان این امکان را فراهم کرده است تا در آینده نزدیک تمام شهرهای استان از نعمت گاز طبیعی بهره مند شوند.

جزئیات سه فاز گاز رسانی به سیستان‌و‌بلوچستان

مدیرعامل شرکت ملی گاز سیستان و بلوچستان گفت: در موافقت‌نامه‌ای که بین شرکت کیسون و شرکت ملی گاز استان منعقد شده است  سه فاز برای گاز رسانی به شهرهای استان سیستان وبلوچستان تعریف شده است.
وی اظهار کرد: طرح گاز رسانی به استان در چهار شهر زاهدان، خاش، چابهار کنارک و زابل در مرحله اول گاز رسانی تعریف شده که افق گاز رسانی به این شهرها چهار سال است.
وی اضافه کرد: در مرحله نخست گاز رسانی به استان ۳۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و۸۰۰ میلیون دلار گاز رسانی می‌شود.
وی با بیان اینکه گازرسانی به شهرها در ابتدا به صنایع و نیروگاه‌ها اختصاص می‌یابد، افزود: از محل مابه‌التفاوت قیمت سوخت گاز و سوخت‌های قدیمی، صرفه‌جویی خوبی در اعتبار داریم که می‌توان از این صرفه‌جویی برای مراحل بعدی این پروژه استفاده کرد.
این مسئول با اشاره بر اینکه ضمانت تأمین اعتبار گازرسانی به استان را وزارت نفت انجام می‌دهد، تصریح کرد: زمانیکه گاز به شهرها برسد و همچنین جایگزینی سوخت انجام شود، وزارت نفت  اعتبار را به این بخش اختصاص خواهد داد.
طهرانی ضمن بیان اینکه به دلیل استفاده از منابع اعتباری باید مصوبه شورای اقتصاد برای این طرح گرفته می‌شد، خاطرنشان کرد: در ۱۸ آذر ۱۳۹۳ طرح گازرسانی به استان به تصویب شورای اقتصاد رسید که بر اساس آن، شرکت ملی گاز از طریق شرکت مهندسی توسعه (متولی اجرای این طرح) خطوط انتقال گاز را به مناقصه شرکت مهندسی نفت و گاز کیسون (برنده مرحله اول مناقصه) قرارداد که پس از تنظیم تفاهم‌نامه و امضای موافقت‌نامه با حضور وزیر نفت، در سیستان‌وبلوچستان توسط شرکت کیسون و شرکت ملی گاز عملاً این پروژه در فاز اجرایی قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت ملی گاز استان افزود: در موافقت‌نامه‌ای که بین شرکت کیسون و شرکت ملی گاز استان منعقد شده است سه فاز برای گاز رسانی به شهرهای استان سیستان وبلوچستان تعریف شده است.

وی اضافه کرد: فاز اول گازرسانی به شهر زاهدان که شامل اجرای خط ایرانشهر به زاهدان است به همراه خط لوله‌ای که کار می‌شود فیبر نوری که جزء استانداردهای ملی گاز است هم جهت کارهای مخابراتی همراه خط لوله دفن می‌شود.

طهرانی با اشاره بر اینکه انشعاب گازرسانی ابتدا به نیروگاه زاهدان است گفت: هدف از اجرای خط لوله گازرسانی به نیروگاه و شهرستان زاهدان و همچنین روستاهای اطراف آن است که ابتدا گاز را به نیروگاه می‌رسانند سپس برای ادامه پروژه و تداوم کار از محل جایگزینی سوخت در مرحله اول تأمین مالی خواهد شد.

وی ادامه داد: مرحله اول گاز رسانی ۱۴۲میلیون دلار شامل ۷۵ درصد کل پروژه است که از این محل اعتبار تأمین خواهد شد.

این مسئول در ادامه اظهار کرد: فاز دوم طرح گاز رسانی به چابهار و خود شهر زاهدان است که علاوه بر خطوط انتقال بین شهری خود شهرها هم در این طرح قرارگرفته‌اند.

وی گفت: در سال ۹۳ نیروگاه گازی بمپور مورد بهره‌برداری از گاز طبیعی قرار گرفت و از همان محل هم تأمین مالی خط لوله ایرانشهر انجام که از این طریق۲۸۰۰میلیون لیتر گازوئیل صرفه‌جویی شد.

وی با اشاره بر اینکه نیروگاه بخار ایرانشهر برای سال۹۴-۹۵ پیش‌بینی‌شده است، خاطرنشان کرد: خط ایرانشهر-چابهار به لحاظ اهمیت بالا برای استان از لحاظ  صنایع فولاد و آب‌شیرین‌کن هزینه زیادی را برای اجرای خط مصرف می‌کند.

وی همچنین ضمن بیان اینکه فاز سوم گاز رسانی به خاش و زابل است، تصریح کرد: خط انتقال خاش ۹۰ کیلومتر با قطر ۱۶اینچ است که شبکه‌گذاری شهر خاش، روستاهای خاش و بعد از آن خط زابل است که از زاهدان به زابل حدود ۸۰ کیلومتر خط با قطر ۳۶ اینچ و از دوراهی زابل ۱۲۰ کیلومتر خط ۲۰ اینچ  می باشد که تأمین مالی در این قسمت فاز ، ۳۱۳میلیون دلار اعتبار پیش‌بینی‌شده است و حدود۱۷.۱۴درصدِ پروژه را پوشش می‌دهد.

طهرانی افزود: در مجموع با اجرای فاز سوم گاز رسانی ۱۸۲۵میلیون دلار معادل ۹درصد کل خانوار استان تحت پوشش طرح گازرسانی قرار می‌گیرند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز استان بیان کرد: مابقی شهرهای استان در مرحله دوم گازرسانی قرار می‌گیرد که در حال حاضر مطالعات نیک شهر، قصرقند، نوک آباد، سراوان و مهرستان در حال انجام است که نتایج آن به ستاد ارسال خواهد شد.

تصاویر مرتبط با خبر

بنر مناسبتی

آخرین اخبار شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

[html_block id="258"]